
Aké ochorenia tráviacej sústavy trápia psíkov najčastejšie?
Tráviace problémy sú jedny z najčastejších, s ktorými sa počas života psíka stretneme. Za väčšinou týchto problémov však stojí sám majiteľ. Psíky všeobecne neznášajú dobre príliš prudké zmeny v strave a už vôbec nie kŕmenie ľudskou stravou. Poďme sa preto pozrieť na to, ako by malo vyzerať správne kŕmenie a aké ťažkosti sa vyskytujú najčastejšie.
Prečo nie ľudská strava?
Tráviaci systém psa má mnoho odlišností oproti tomu nášmu. Jedným z najväčších rozdielov je to, že jeho tráviaci systém je oveľa kratší. Ide najmä o dĺžku tenkého čreva, v ktorom dochádza k tráveniu a vstrebávaniu živín. Krmivo tak predchádza tráviacim systémom oveľa kratšiu dobu.
To znamená, že psy v strave potrebujú (a sú schopné tráviť) najmä zložky, ktoré nevyžadujú takú dlhú dobu na štiepenie a vstrebávanie (napr. bielkoviny). Platí to aj naopak, netrávia dobre zložky, ktoré si vyžadujú omnoho viac času na rozloženie (obilniny, rastlinné zložky).
Ideálna strava a frekvencia kŕmenia
Dnes máme k dispozícii veľké množstvo komerčne vyrábaných diét vo forme granúl alebo konzerv, ktoré sú plnohodnotným krmivom a psíkovi pri tomto spôsobe kŕmenia obvykle nič nechýba.
Existuje množstvo názorov na ideálnu frekvenciu kŕmenia, zloženie stravy, obohacovanie stravy o ďalšie zložky a podobne.
Niektoré psy sú zvyknuté na varenú stravu, ktorá však môže byť deficitná z hľadiska vitamínov a minerálov a nevyvážená z hľadiska obsahu bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny.
Veľmi populárny spôsob kŕmenia je BARF – kŕmenie surovou stravou, ktoré si ale vyžaduje veľkú opatrnosť, vedomosť a tiež je pomerne finančne nákladné.
Mladé zvieratá vyžadujú častejšie kŕmenie, dospelé psy 1 až 2-krát denne.
Všímajte si stolicu
Najlepším ukazovateľom toho, či strava psíkovi vyhovuje, je konzistencia jeho stolice.
Optimálna frekvencia stolice je 1 až 3-krát denne, stolica by mala byť formovaná, jednotnej farby, bez akýchkoľvek prímesí typu krv, hlien, nestrávené zložky krmiva či parazity.
Nevhodne zvolenou stravou však môžeme psíkovi spôsobiť nielen akútne tráviace problémy, no dokonca aj dlhodobý problém a niekedy doživotné následky.
Poďme sa preto pozrieť na to, aké problémy hrozia najčastejšie a ako pri nich postupovať.
Najčastejšie tráviace problémy u psa
hnačka
Jedno z najčastejších ochorení, ktoré môže potrápiť vášho miláčika, je hnačka. Príčin hnačky je veľmi veľa – môže sa objaviť len ako samostatné ochorenie tráviaceho systému, alebo ako sprievodný príznak iného ochorenia (napr. ochorenie obličiek, pečene).
Najčastejšie ale ide o hnačku, ktorá vznikla dietetickou chybou z našej strany, to znamená, že sme psíkovi dali niečo, na čo nie je zvyknutý (kúsok šunky, syra, chipsy, pizzu...), urobili náhlu zmenu v kŕmení alebo psík niečo zjedol vonku počas venčenia.
Takéto hnačky často pri dodržaní jednoduchých zásad prejdú samé a nevyžadujú si návštevu veterinára. Základom domácej liečby je diéta, prípadne jednodňová hladovka, podávanie probiotík a prípravkov, ktoré stolicu zahustia. <u>Pokiaľ ide o šteniatka, návštevu veterinára by sme nemali odkladať</u>, šteniatka sa veľmi rýchlo môžu dehydratovať a môže sa ísť o závažné infekčné alebo parazitárne ochorenie.
Ak hnačka u psíka pretrváva viac ako deň a je vysiľujúca alebo sa v stolici vyskytne krv či parazity, je nutné navštíviť veterinára a psíkovi nasadiť adekvátnu liečbu. Väčšinou ide o kombináciu diéty, antibiotík, probiotík a prípravkov na zahustenie stolice a vyväzovanie toxínov z čreva.
Hnačka, ktorá vznikla ako sprievodný príznak iného ochorenia, si vyžaduje komplexné vyšetrenie u veterinára a liečbu nielen samotnej hnačky, ale najmä primárneho ochorenia.
vracanie
U psov býva pomerne časté a nie vždy ide o závažný problém. Rovnako ako pri hnačke, aj tu môže ísť o samostatné ochorenie tráviaceho systému alebo sa sprievodný príznak iného ochorenia.
Sú to najmä ochorenia obličiek a pečene (najmä u starších psíkov), endokrinného systému, potravinové alergie, nádory a mnoho iných. Pri infekciách horných ciest dýchacích dochádza častokrát k namnoženiu hlienu v hrdle, čo sa prejavuje napínaním a následným vykašľaním hlienu (často sa to nesprávne zamieňa za vracanie).
Jednorazové vracanie, ktorého príčinou je dietetická chyba alebo pahltnosť psíka, často vyrieši hladovka. Ak sa však vracanie opakuje, psík odmieta piť, je apatický alebo sa pridruží hnačka, je nutné navštíviť veterinára, ktorý pomôže odhaliť príčinu vracania a nasadí správnu liečbu.
Častou príčinou vracania, najmä ráno nalačno, môže byť nesprávna frekvencia kŕmenia a veľmi dlhý interval medzi jednotlivými kŕmeniami. Pri dlhom hladovaní sa žalúdok prekyslí a psík potom vracia žalúdočné šťavy, prípadne žlč. Niektoré psy si pomáhajú požieraním trávy, ktorú potom spolu so žalúdočnými šťavami vyvracajú.
Riešením je úprava kŕmneho režimu – treba kŕmiť častejšie a večerné kŕmenie posunúť na neskoršiu hodinu, aby sa skrátil čas hladovania. Pomáhajú aj lieky na zníženie
tvorby žalúdočnej kyseliny, ktoré môžete dostať od vášho veterinára.
požieranie cudzích predmetov
Niektoré psíky veľmi radi jedia okrem svojej stravy aj čokoľvek iné, čo im príde do cesty počas hry alebo prechádzky. Typické je to najmä pre šteniatka, no bežne to robia aj staršie psy.
Drobné predmety dokážu prejsť tráviacim traktom samé bez toho, aby psíkovi ublížili, a nájdeme ich spoľahlivo na druhý deň v stolici.
Väčšie predmety, ako kamene, loptičky, hračky, kúsky oblečenia však môžu znepriechodniť tráviaci trakt a spôsobiť závažné problémy. Tie môžu byť až život ohrozujúce, pokiaľ sa neriešia včas.
Takéto psy potom opakovane vracajú, majú bolesti, odmietajú jesť, môžu mať hnačku alebo zastavenú stolicu. Riešením je operácia u veterinára, počas ktorej sa tento cudzí predmet odstráni.
Môže to však mať trvalé následky a samotná rekonvalescencia po zákroku môže trvať niekoľko týždňov. Preto je najlepšie sa takému niečomu úplne vyhnúť – docielite to nosením
náhubku počas prechádzok, odkladaním hračiek z dosahu psíka alebo ich úplným odstránením a nahradením novými spôsobmi hry.
zápcha
Zápcha dokáže potrápiť nejedného psíka. Nebýva tak častá ako hnačka a častejšia je u starších psov, ktoré majú oproti tým mladším pomalšie a horšie trávenie a ich strava si vyžaduje špecifické zastúpenie živín.
Zápcha môže vzniknúť aj pri spomínanom cudzom predmete, častejšie však vzniká nesprávnym zložením krmiva, kŕmením vysokostráviteľným krmivom, kosťami, varenou stravou a najmä nedostatkom vlákniny v strave.
Vo vážnejších prípadoch je príčinou zápchy aj nádor v dutine brušnej, ktorý môže tlačiť na črevo a brániť priechodu stolice. U starších nekastrovaných psov môže byť príčinou aj zväčšená prostata.
Psíky so zápchou sú veľmi ubolené, nedokážu na prechádzke vytlačiť stolicu, prípadne vytlačia len veľmi malý objem, často majú nápinky na stolicu, zhrbený postoj, môžu mať podráždený konečník a samotné kálenie je bolestivé, sprevádzané až kňučaním.
Ak zápcha pretrváva niekoľko dní, je potrebné navštíviť veterinára a zistiť jej príčinu. Pokiaľ sa nezistí vážnejší problém, pomáha podávanie probiotík, úprava stravy, pridanie vlákniny do krmiva (napr. psyllium) a podávanie látok, ktoré zmäkčujú stolicu a uľahčujú tak vyprázdňovanie (napr. laktulóza). Psíka treba pravidelne venčiť a vyhnúť sa stresujúcemu prostrediu.
plynatosť a nadúvanie
Ich prejavy pozná každý z nás. Tvorba plynov v čreve je normálnou súčasťou trávenia, avšak niekedy dochádza k ich nadmernej tvorbe, čo môže psíka poriadne potrápiť a môže indikovať nejaký problém.
Pri nadmernom nadúvaní môže byť psík ubolený, mať nafúknuté a zväčšené brucho a môže odmietať krmivo či prechádzku. Príčin je veľmi veľa, najčastejšie však ide o nevhodnú stravu, ktorá psíkovi „nesadla” a nedokáže ju poriadne stráviť, veľké množstvo vlákniny, sacharidov či bielkovín.
Nadúvanie je často aj sprievodným príznakom iných ochorení, napríklad potravinovej alergie, parazitárnej infekcie, vyskytuje sa aj pri liečbe antibiotikami a pri hnačkách, keď dochádza k rozhádzaniu črevnej mikroflóry (odborne dysmikróbii) a premnoženiu baktérií, ktoré nadmerne tvoria plyny.
Pomáha úprava stravy, dostatok vody, pohybu, primerané množstvo vlákniny a zaradenie probiotík, ktoré sa v tomto prípade odporúča brať dlhodobo. Dôležité je si uvedomiť, že psy majú svoju špecifickú črevnú mikroflóru, ktorá sa líši od tej našej, a preto potrebujú užívať probiotiká určené pre ne.
Jogurt, kefír alebo acidko možno psíkovi chutia, ale neobsahujú preňho prospešné črevné baktérie a nie sú náhradou probiotickej liečby.
Prechodné krátkodobé nadúvanie väčšinou prejde samo. V prípade dlhodobých a problémov, ktoré sú spojené s hnačkou alebo chudnutím, je nutné navštíviť veterinára a tento problém nezanedbať.
Dysmikróbia je stav, ktorý označuje narušenie zdravej črevnej mikroflóry a vedie ku premnoženiu patogénnych baktérií v čreve. Tie potom spôsobujú poruchy trávenia, nevoľnosť, hnačku a plynatosť.
Vzniká pri dlhodobých neliečených hnačkách, chronickej pankreatitíde, potravinových alergiách a tiež aj po liečbe antibiotikami. Liečba patrí do rúk veterinára, okrem probiotík je niekedy nutné psíka preliečiť antibiotikami a, samozrejme, odstrániť primárnu príčinu, ktorá ku dysmikróbii viedla.
parazitárne infekcie
Parazitárne infekcie čreva sú u psov pomerne časté. Parazitov existuje veľké množstvo, niektoré sú dokonca prenosné aj na človeka. Väčšina psov sa nakazí počas prechádzky, keď môže čokoľvek olízať alebo zjesť, prenos môže často nastať aj pri kontakte s iným psom, ktorý je infikovaný.
Šteniatka a mladé psy sú všeobecne náchylnejšie na infekcie parazitmi a infekcie u nich mávajú závažnejší priebeh. Dospelé psy môžu byť nakazené a nemusia mať žiadne príznaky, sú však skrytým zdrojom infekcie pre ostatné psy.
Je preto veľmi dôležité psíka pravidelne odčervovať, zbierať po ňom vonku výkaly, prípadne si pravidelne u veterinára nechať vyšetriť jeho trus, vďaka čomu môžeme zistiť, či práve náš psík nemá skryté parazitárne ochorenie.
U šteniat sú najčastejšími parazitmi škrkavky, ktoré si všimne každý majiteľ počas venčenia. V stolici vyzerajú ako pohyblivé biele „špagety,” pri masívnej infekcii má šteniatko zväčšené ubolené bruško, odmieta jesť a piť, môže mať hnačku, štikútať a parazity aj vracať.
V prípade, že je šteňa silno začervené, pri podaní odčervovacej látky hrozí riziko intoxikácie toxínmi, ktoré sa uvoľňujú z mŕtvych škrkaviek, čo môže potenciálne ohroziť život šteniatka. Preto je potrebné odčervovať v prvých mesiacoch života omnoho častejšie a pravidelne, aby sme zabránili masívnej infekcii.
Ďalším častým parazitárnym ochorením u šteniat a mladých psov je giardióza. U dospelých psov tento parazit obvykle nespôsobuje takmer žiadne ťažkosti. U mladších sa prejavuje striedavými hnačkami, vracaním, hlienom až krvou v stolici, celkovým neprospievaním alebo dokonca aj rôznymi svrbivými miestami na koži.
Liečba je často zdĺhavá a opakovaná a nutná je aj pravidelná dezinfekcia prostredia, v ktorom sa psík vyskytuje.
U dospelých psov sa vo všeobecnosti parazitárne infekcie prejavujú:
- hnačkami (často s prímesou krvi),
- vracaním,
- chronickým chudnutím,
- niekedy anémiou,
- nekvalitnou srsťou.
Váš veterinár by mal v prípade výskytu hnačky, ktorá nesúvisí s dietetickou chybou, myslieť aj na vyšetrenie trusu, ktoré môže odhaliť parazitárnu infekciu. Pri liečbe sa používa kombinácia antibiotík, antiparazitík, probiotík a diéty.
Je dôležité uvedomiť si, že bežné odčervovanie tablety nepokrývajú celé spektrum parazitov, a preto aj napriek pravidelnému odčervovaniu môže mať váš psík v sebe niektoré črevné parazity, hoci sa to uňho navonok nijako neprejaví.
potravinové alergie
Potravinové alergie sú u zvierat v dnešnej dobe čoraz častejšie. Alergiou nazývame prehnanú imunitnú reakciu na alergén, v prípade potravinovej alergie je to určitá zložka krmiva, najčastejšie bielkovina (kuracie mäso, lepok, vajce, sója...).
Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, niekedy sa prejaví už od útleho šteňacieho veku, často ale až v dospelosti či dokonca v starobe.
Niektoré plemená sú predisponované na vznik alergií, patrí medzi ne francúzsky buldoček, jazvečík, mops, staffordšírsky bullteriér, kokeršpaniel, labrador, zlatý retríver či nemecký ovčiak.
U týchto plemien sa alergia vyskytuje veľmi často a treba s tým počítať pri ich kúpe. Liečba alergie je finančne nákladná, časovo náročná a vyžaduje si dôslednosť a trpezlivosť.
Prejavy alergie sú rôzne, najčastejšie však ide o tieto príznaky:
- hnačka, vracanie, nadúvanie,
- svrbenie kože, začervenanie, kožná vyrážka, intenzívne škrabanie sa,
- opakované zápaly uší či očí,
- nekvalitná srsť, vypadávanie srsti,
- problémy s análnymi žľazami, nadmerná tvorba sekrétu, zápaly,
- zápaly v medziprstí, vylizovanie labiek,
- časté kvasinkové a bakteriálne infekcie v dôsledku narušenej kožnej bariéry.
Diagnostika a liečba potravinovej alergie patrí do rúk veterinárneho lekára. Základom je vylúčenie alergénu zo stravy a liečba ostatných príznakov alergie pomocou antibiotík, imunosupresív, podpora imunitného systému a užívanie výživových doplnkov, napríklad rybieho oleja.
Ten obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú protizápalový účinok, dokážu tlmiť nadmernú imunitnú reakciu a posilniť kožnú bariéru.
Psy s potravinovou alergiou musia dodržiavať prísnu diétu, ideálne je zvoliť si jeden druh bielkoviny, na ktorú pes nie je alergický, a kŕmiť len tou. Tiež je dostupné veľké množstvo komerčných hypoalergénnych diét, s ktorými vám ochotne poradí váš veterinár.
To, že psík nemá po zahájení liečby a nasadení hypoalergénnej diéty žiadne príznaky alergie neznamená, že je z nej vyliečený. Liečba alergie je doživotná záležitosť, preto akýkoľvek styk s alergénom, napríklad ak psíkovi dáme opäť po čase plátok kuracej šunky, hoci je na kuracie mäso alergický, môže opäť alergiu rozvinúť a prejavia sa naplno všetky vyššie spomínané príznaky.
pankreatitída
Zápal pankreasu sa nevyhýba ani psom. Ide o akútny a bolestivý stav, ktorý si často vyžaduje až hospitalizáciu. Existujú aj miernejšie a chronické formy, ktoré však tiež potrebujú špecifickú liečbu. Z akútneho zápalu môže vzniknúť chronické poškodenie a tieto psíky majú potom doživotne tráviace problémy a je nutné dodržiavať špecifickú diétu.
Príčiny vzniku pankreatitídy nie sú vždy známe, vtedy hovoríme o tzv. idiopatickej pankreatitíde.
Obézne psy a niektoré plemená, ako malý bradáč alebo kokeršpaniel, trpia zápalmi pankreasu častejšie. Zápal môže vzniknúť aj po zjedení veľmi ťažkého tučného jedla, často v období sviatkov, keď psíky dostanú „z každého rožku trošku“.
To stimuluje pankreas k produkcii veľkého množstva tráviacich enzýmov a tie potom samy môžu pankreas „natráviť”, čím vzniká zápalová reakcia. Niektoré lieky majú tiež toxický účinok na pankreas.
Akútny zápal pankreasu sa prejavuje:
- bolestivosťou,
- vracaním,
- hnačkou,
- apatiou,
- slabosťou,
- dehydratáciou až kolapsom.
Tu je nutné veľmi rýchlo zahájiť liečbu u veterinára, pretože tento stav môže mať fatálne následky.
Chronická pankreatitída má miernejšie príznaky, môžu sa vyskytnúť fázy akútneho zápalu, no vo všeobecnosti tieto psíky mávajú občasné hnačky, vracanie a trápi ich nadúvanie.
Pri chronickom poškodení pankreas neprodukuje dostatočné množstvo tráviacich enzýmov, takže potom môžeme v stolici vidieť nestrávené zvyšky potravy a psíky majú často nedostatok niektorých vitamínov (B12, železo).
Tiež mávajú tzv. dysmikróbiu – nerovnováhu črevnej mikroflóry – čo ďalej podporuje vznik tráviacich problémov.
Chronickí pankreatici musia prísne dodržiavať nízkotučnú, ľahko stráviteľnú diétu, pravidelne
navštevovať veterinára, dôležité je aj pravidelné vyšetrenie krvi. Užívajú sa dlhodobo tráviace enzýmy, ktoré nahrádzajú funkciu pankreasu a tiež probiotiká.
Rovnako dôležité je udržiavať zdravú hmotnosť psíka a eliminovať stresové podnety.
Záver
Uvedené ochorenia tráviaceho traktu sú najčastejšie, no existuje ich veľké množstvo. Najlepšou prevenciou tráviacich problémov vášho psíka je kvalitná, pravidelná a vyvážená strava určená pre jeho vekovú kategóriu, pravidelné preventívne prehliadky u veterinára spolu s očkovaním a v neposlednom rade pravidelné odčervovanie psíka.
Ak už sa nejaký tráviaci problém vyskytne, návštevu veterinára netreba odkladať. Čím skôr sa ochorenie začne liečiť, tým rýchlejšie a jednoduchšie sa z neho váš psík dostane.