Picture of the author

Najčastejšie ochorenia, ktoré ohrozujú staršie psíky + tipy na prevenciu

V živote psíka sa vyskytujú fázy, ktoré si vyžadujú viac pozornosti a starostlivosti. V tomto článku sa pozrieme na seniorný vek a na to, aké ochorenia ohrozujú zdravie psíka v pokročilom veku a ako ho udržať čo najdlhšie v dobrej kondícii.

Prierez životom psíka

V šteňacom a dospievajúcom veku je dôležité dodržiavať odčervovaciu a vakcinačnú schému, je nutné zabezpečiť výživu rešpektujúcu potreby rastúceho organizmu a tiež nezanedbať výchovu a socializáciu psíka. Niekoľko rokov je psík v dospelom veku, ktorý je pri dobrej starostlivosti väčšinou bezproblémový.

Potom sa postupne psík dostáva do seniorného veku, v ktorom sa zvyšuje riziko vzniku rôznych ochorení, ktoré súvisia s vekom.

Zvieratá, rovnako ako my ľudia, starnú a s vekom sa u nich prirodzene vyskytujú chronické ochorenia.

Kedy už ide o psíka seniora?

Seniorný vek začína približne od 6. roku života. Tento údaj je len orientačný, pretože všetko závisí od plemena, spôsobu života, starostlivosti a tiež od individuality jedinca.

Od tohoto veku sa však odporúča spozornieť a návštevy u veterinára nezanedbávať. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami možno včas odhaliť začínajúce ochorenie, a teda ho aj včas začať liečiť a výrazne tým psíkovi predĺžiť život.

Dnes sa vďaka pokročilej veterinárnej medicíne domáci miláčikovia dožívajú v domácom prostredí pomerne vysokého veku.

Preventívna prehliadka vo veterinárnej medicíne ešte nie je takým štandardom ako v humánnej medicíne. Je však potrebné na ňu myslieť a psíka nechať pravidelne vyšetriť u vášho obľúbeného veterinára.

Ako vyzerá správna preventívna prehliadka?

Mala by zahŕňať klinické vyšetrenie, pri ktorom váš veterinár zvieratko dôkladne prehliadne, popočúva fonendoskopom a prehmatá dutinu brušnú. Súčasťou by mal byť aj odber krvi – hematologické a biochemické vyšetrenie. Čím starší pacient, tým širší profil parametrov sa odporúča vyšetriť.

Tiež je vhodné nechať zvieratko prehliadnuť sonografom či zhotoviť RTG snímky, hlavne hrudníka, ktoré nám pomôžu včas odhaliť niektoré patologické zmeny či dokonca nádory. Doplniť sa môže aj RTG kĺbov, hlavne u plemien s predispozíciou na problémy s kĺbmi a chrbticou (napr. jazvečík, nemecký ovčiak, labrador).

Prečo je prevencia dôležitá?

Na prvý pohľad sa vám to môže zdať zbytočné, zložité a pre psíka stresujúce, no samotná prevencia je najlepšia a konečnom dôsledku aj najlacnejšia cesta, ako psíkovi zabezpečiť kvalitný a dlhý život.

Každá individuálna liečba si vyžaduje pravidelné návštevy veterinára spojené s veľkým stresom, ktoré sú častokrát finančne náročné. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami sa tomu dokážeme celkom šikovne vyhnúť a aj my, samotní veterinári, vidíme radšej v našej ordinácii pacientov, ktorých nemusíme „trápiť” zdĺhavými vyšetreniami, odbermi krvi, kanyláciou, hospitalizáciou a podobne.

Aké sú teda najčastejšie ochorenia u starších psíkov?

problémy s očami (šedý zákal/katarakta, znížená produkcia sĺz)

  • ochorenia dutiny ústnej (tvorba zubného kameňa, zápaly ďasien (často až hnisavé), zápach z úst, vypadávanie zubov)
  • ochorenia srdca a dýchacej sústavy (napr. chronický kašeľ, kardiomyopatie)
  • problémy s trávením (zápcha, hnačka, neznášanlivosť niektorých zložiek v krmive)
  • ochorenia obličiek (najmä chronické zlyhávanie obličiek)
  • ochorenia pečene (hepatopatie)
  • degeneratívne ochorenia kĺbov (artrózy) a zápaly kĺbov (artritídy)
  • ochorenia chrbtice (spondylóza)
  • ochorenia endokrinného systému (znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza), poruchy funkcie nadobličiek (hyper- a hypoadrenokorticizmus)
  • ochorenia viazané na pohlavie (u psa – ochorenia prostaty, nádory semenníkov, u sučky – zápaly maternice, nádory mliečnej žľazy, nádory a cysty na vaječníkoch)
  • nádory (najčastejšie na slezine, pečeni, metastázy z primárnych nádorov (mliečna žľaza, semenníky, slezina)
  • syndróm kognitívnej dysfunkcie (podobný Alzheimerovej chorobe u ľudí)

Dobrou správou je, že väčšina ochorení sa dá včas odhaliť a správne nastavenou liečbou možno zvieratku skvalitniť život a výrazne ho predĺžiť. Väčšina pacientov s chronickým ochorením sa pri správnej starostlivosti dožije vysokého veku.

Viac o jednotlivých ochoreniach a ich príznakoch

Šedý zákal

U starších psíkov si možno často všimnúť zmeny na očiach. Jedným z častých ochorení očí je šedý zákal, ktorým trpí takmer každý starší pes nad 6 rokov. Ojedinele sa toto ochorenie vyskytuje aj skôr.

Pri ochorení dochádza k postupnému zakaleniu šošovky, môžeme si všimnúť „hmlu” v očiach, postupne šošovka mení farbu na modrastú až bielu a psíkovi sa zhoršuje videnie. Spočiatku je videnie horšie najmä za šera a tmy, psík sa môže báť chodiť na prechádzky, naráža do predmetov, horšie sa orientuje v priestore. V neskoršom štádiu dochádza k poruchám videnia až slepote.

Žiaľ, žiadna prevencia v tomto prípade neexistuje. Dôležité je si uvedomiť, že ochorenie nebolí, psík nijako netrpí a dokáže si zhoršené videnie vykompenzovať ostatnými zmyslami. Ochorenie možno v neskorších štádiách liečiť aj mikrochirurgickým zákrokom, keď sa zakalená šošovka vymení a videnie sa opäť obnoví.

Stomatologické problémy

U starších psíkov je zvýšené riziko vzniku ochorení dutiny ústnej. Dochádza ku zvýšenej tvorbe zubného povlaku a následne zubného kameňa. Ten je zdrojom veľkého množstva baktérií, ktoré spôsobujú:

  • zápach z úst,
  • zápaly ďasien a závesného aparátu zubu,
  • ústup ďasien,
  • postupné uvoľnenie zubov zo zubného lôžka až ich vypadávanie.

Ustúpené ďasná a odhalené krčky sú vstupnou bránou pre infekciu kostného základu a tvorbu hnisavých abscesov a zlomené či opotrebované zuby s odhalenou zubnou dreňou môžu spôsobiť pulpitídy (zápaly zubnej drene).

Tieto stavy sú veľmi bolestivé, obvykle začínajú tým, že psík odmieta tvrdé a suché krmivo či také, ktoré musí hrýzť. Tiež sa môže pokúšať krmivo hrýzť len na jednej strane a vo vážnych prípadoch úplne odmieta akúkoľvek stravu. Psík môže nadmerne sliniť a sliny sú často s prímesou krvi. Obvyklý je aj intenzívny zápach z úst.

Intenzitu tvorby zubného povlaku a kameňa možno zmierniť pravidelným čistením zubov pomocou špeciálnych pomôcok na dentálnu hygienu (zubná pasta pre psy, prstové kefky, štetinové mäkké kefky, ústne vody). Tvorbu zubného povlaku ovplyvňuje aj zloženie stravy, najmä množstvo sacharidov.

Ochorenia kĺbov

Častým ochorením seniorov sú tiež degeneratívne ochorenia kĺbov (artrózy). Psíky s problémami s pohybovým aparátom na a po prechádzkach krívajú, ráno ťažko vstávajú, odmietajú sa pohybovať, pri nesprávnom a prudkom pohybe zakňučia.

Pomáha kĺbová výživa – tá sa môže podávať aj preventívne bez ohľadu na to, či má psík problémy s kĺbmi alebo nie.

V prvom rade je však potrebné navštíviť veterinárneho lekára (ortopéda), ktorý určí diagnózu, nasadí terapiu a prípadne zvolí chirurgické postupy.

Tiež je dôležité prispôsobiť fyzickú aktivitu aktuálnemu stavu a psíka zbytočne nepreťažovať náročnými prechádzkami.

Váš veterinár vám tiež môže predpísať lieky zmierňujúce bolesť s protizápalovým účinkom, ktoré psíkovi spoľahlivo uľavia od ťažkostí. Odporúča sa však aj fyzioterapia, pretože vďaka nej sa znižuje potreba podávať tieto lieky.

Problémy so srdcom

S vekom stúpa aj riziko vzniku problémov so srdcom. Psy so srdcovými problémami postupne prestávajú tolerovať fyzickú aktivitu, teplo, dychčia či kašľú, môžu odpadávať a chradnúť.

Vyšetrenie u špecialistu kardiológa môže tieto ochorenia včas odhaliť, vďaka čomu sa nastaví správna liečba a stav psíka zastabilizuje. Žiaľ, väčšina ochorení srdca a nedá vyliečiť, no dá sa liekmi spoľahlivo udržiavať a tým spomaliť ich progres.

Ochorenia obličiek a pečene 

Jedným z najčastejších ochorení u seniorných psov sú ochorenia obličiek a pečene. Sú to orgány, ktoré sú počas života veľmi aktívne a s vekom degenerujú, čím postupne strácajú svoju funkciu.

Navonok sa tieto ochorenia prejavia až v neskoršom štádiu, keď sú už ťažko liečiteľné. Preto je dôležité chodiť pravidelne k veterinárovi na vyšetrenie krvi, ktoré môže začínajúce problémy s pečeňou a obličkami včas odhaliť. Vhodné je aj USG vyšetrenie abdomenu.

Na zvieratku zmeny majiteľ zbadá, až keď už je ochorenie rozvinuté. Takéto psíky

najčastejšie vracajú, majú hnačky, odmietajú krmivo, chudnú, majú nekvalitnú srsť, celkovo chradnú a bývajú apatické.

Pri ochoreniach obličiek sa vyskytuje aj tzv. uremický dych, špecifický intenzívny zápach z dutiny ústnej.

Onkologické ochorenia 

So zvyšujúcim sa vekom stúpa riziku vzniku onkologických ochorení, podobne ako u nás ľudí.

U zvierat sa vyskytujú rôzne typy nádorov, najčastejšie na koži, slezine, pečeni, u nekastrovaných psov nádory prostaty, semenníkov, u sučiek nádory mliečnej žľazy.

V prvom rade je nutné odobratie vzorky a cytologické vyšetrenie. Väčšina nádorov sa následne v praxi rieši operáciou a psíky na túto liečbu reagujú veľmi dobre. Existujú však aj rôzne iné možnosti liečby, konkrétne chemoterapia, rádioterapia a imunoterapia. Sú však finančne nákladné a menej dostupné.

Neurologické ochorenia

Častým nálezom u starnúcich psov sú rôzne neurologické problémy. Niektoré sú priamo viazané na plemeno (napr. problémy s chrbticou u jazvečíkov, nemeckých ovčiakov, francúzskych buldočkov), iné zas súvisia s degeneratívnymi zmenami, ktoré sú normálnym a bežným procesom počas starnutia organizmu.

Prejavy sú rôzne a záležia od lokalizácie neurologického problému.

  • U starších psov sa častejšie môžu vyskytovať epileptické záchvaty.
  • Objavujú sa problémy, ktoré súvisia s degeneráciou nervového systému. Psík môže mať problémy s chôdzou, chôdza môže byť nekoordinovaná, objavuje sa progredujúca slabosť končatín, triaška, postupná atrofia svaloviny až úplná neschopnosť chodiť.
  • Môžu sa tiež vyskytovať nádory na mozgu, ktoré majú širokú škálu prejavov od dezorientácie, narážania do predmetov po postupnú stratu videnia či schopnosť pohybovať sa.
  • Častým ochorením býva aj ochorenie medzistavcových platničiek, ktoré sa môže prejaviť miernejšími príznakmi, ako poruchy chôdze, neschopnosť udržať moč a stolicu, ale aj vážnejšími (úplné ochrnutie). Všetko závisí od rozsahu poškodenia.

Diagnostika a terapia týchto ochorení patrí výlučne do rúk skúseného neurológa a vyšetrenie sa neodporúča odkladať. V súčasnosti je veterinárna medicína na veľmi pokročilej úrovni, a tak možno tieto ochorenia pomerne úspešne liečiť.

Poruchy kognitívnych funkcií 

V neposlednom rade trápia zvieratká v staršom veku aj poruchy kognitívnych funkcií. Môžeme ich prirovnať k Alzheimerovej chorobe u ľudí. Psík stráca schopnosť učiť sa, rozpoznávať, môže trpieť dezorientáciou, prudkými zmenami nálad. Psík sa môže zdať pomalší, môže vykazovať abnormálne správanie, ktoré sme predtým uňho nepozorovali.

Špecifická terapia neexistuje, no v súčasnosti existujú výživové doplnky, ktoré psíkovi môžu skvalitniť život. Súčasťou sú aj režimové opatrenia a rešpektovanie individuálnych potrieb, ktoré môžu výrazne psíkovi znížiť stres spôsobeným týmto ochorením.

Ako zistiť, že sa niečo deje?

Veľmi častou otázkou majiteľov býva, či staré zvieratko netrpí. Čo si všímať v prípade, že má naše zvieratko diagnostikované nejaké chronické ochorenie?

Zvieratá sú veľkí bojovníci a väčšinou dajú najavo trápenie až v čase, keď je ochorenie už pomerne rozvinuté. Preto je najdôležitejšia prevencia. Najčastejšie príznaky, že náš psík sa už trápi, sú:

  • nechutenstvo (najčastejší varovný príznak, že sa zvieratku niečo deje, zviera odmieta krmivo a dokonca aj najobľúbenejšiu odmenu)
  • apatia (zviera nejaví záujem o veci, ktoré ho predtým tešili, neochota k pohybu, nezáujem o hru, hračky, pozornosť)
  • prejavy bolesti (kňučanie, nepokoj, neschopnosť nájsť si miesto, pochodovanie po miestnosti, triaška)
  • dezorientácia, agresivita, abnormálne správanie, inkontinencia...

V týchto prípadoch je nutné neodkladať návštevu u veterinára skonzultovať ďalšie možnosti liečby.

Rady na záver: ako vyzerá správna starostlivosť?

Ako sa teda čo najlepšie starať o staršieho psíka, aby ostal čo najdlhšie fit? Dôležité je uvedomiť si to, že stav vášho psíka v staršom veku závisí od starostlivosti už od najmladšieho veku.

Od mladého veku je potrebné zvieratko naučiť, aby bolo zvyknuté na manipuláciu a pravidelné úkony, ako napríklad mechanické čistenie zubov, ošetrenie očí, čistenie uší, strihanie pazúrikov.

Ústna hygiena

Čistením zubov aspoň 1x denne (ideálne 2x) sa vyhneme nutnosti dentálnej hygieny u veterinára a uspatiu psíka. Pravidelným čistením zubnou kefkou a enzymatickou pastou odstraňujeme viditeľný povlak na zuboch (ktorý by následne mineralizoval na zubný kameň) a znižujeme tým riziko vzniku vyššie spomínaných ochorení dutiny ústnej.

Dôležité sú aj pravidelné návštevy veterinára. Súčasťou pravidelnej preventívnej prehliadky staršieho psíka by malo byť aj dôkladné stomatologické vyšetrenie a zhotovenie dentálnych RTG snímok.

Kastrácia

Kastrácia v rannom veku je najlepšou prevenciou vzniku ochorení pohlavných orgánov. U psov sú to vo vyššom veku ochorenia prostaty – zápaly, nádory a tiež nádory semenníkov. Sučky trpia nádormi mliečnej žľazy, zápalmi maternice, nádormi a cystami na vaječníkoch. Včas kastrované psíky a sučky týmito problémami vo vyššom veku takmer vôbec netrpia.

Kŕmenie

Kŕmenie psa by malo byť pravidelné a krmivo by malo byť vždy prispôsobené jeho veku. Dnes je na trhu veľké množstvo komerčných diét, ktoré zabezpečia vášmu psíkovi všetko, čo jeho organizmus potrebuje.

Staršie psíky potrebujú v strave dostatok vlákniny, nižšie množstvo kvalitných bielkovín a

tukov a tiež menej energie. Veľké množstvo bielkovín v strave a prekrmovanie psa najmä mäsom je zaťažujúce pre obličky a môže podporiť vznik chronických problémov s obličkami.

A najmä, nekŕmte svojho psíka ľudskou stravou! Pes nie je človek a nemá na to prispôsobené trávenie. Soľ, koreniny, tuky, sacharidy, to všetko psíkovi škodí a nie lahodí.

U starších psíkov je tiež vhodné investovať do výživových doplnkov, ktorých je dnes na trhu široké spektrum. Odporúča sa dopĺňať vitamíny, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, podporiť imunitu pomocou doplnkov s betaglukánom a nezabúdajte ani na kĺbovú výživu.

Kondícia

Psíka by sme mali udržiavať v dobrej kondícii, pretože obezita zvyšuje riziko vzniku ďalších ochorení (ochorenia kĺbov, pečene, srdca a iných orgánov).

Zároveň je dôležité rešpektovať starecké zmeny a prispôsobiť spôsob života potrebám psíka. Tie sa s vekom menia a psíkovo životné tempo sa spomaľuje. Môže to zahŕňať napr. zmeny vo frekvencii kŕmenia, zníženie intenzity prechádzky či skrátenie trvania prechádzky.

Fyzioterapia

V rámci prevencie výskytu niektorých ochorení a udržania dobrej telesnej kondície je čoraz populárnejšia fyzioterapia (môže sa využívať preventívne alebo terapeuticky).

Pred zahájením fyzioterapie je dôležitá dôkladná diagnostika zdravotného stavu vášho psíka, aby bola liečba nastavená správne. Medzi najčastejšie metódy fyzioterapie patria:

  • masáže,
  • strečing,
  • pasívna mobilizácia/cvičenia,
  • manuálne terapie kostrového svalu,
  • reflexné cvičenia,
  • aktívne cvičenia a cvičenia s balančnými pomôckami,
  • elektroterapia,
  • laserterapia,
  • termoterapia,
  • hydroterapia.

Základom úspešnej fyzioterapie je spolupráca majiteľa a zvieratka a tiež pravidelnosť cvičení. Pravidelným cvičením dokážeme staršie psíky šetrným spôsobom udržiavať dlhodobo vo veľmi dobrej kondícii.

Preventívne prehliadky a ďalšia starostlivosť

Seniori si vyžadujú špecifickú starostlivosť a pravidelné návštevy u veterinára. Ideálne je veterinára navštíviť každých 6 mesiacov a absolvovať preventívnu prehliadku s odberom krvi.

Samozrejmosťou v starostlivosti o psa seniora sú pravidelné očkovania, odčervenie a tiež ošetrenie proti vonkajším parazitom. To v praxi znamená chrániť psíka proti kliešťom a iným parazitom, ktoré prenášajú veľké množstvo nebezpečných ochorení. Túto pravidelnú starostlivosť by sme nemali zanedbávať.

S vekom klesá prirodzená imunita, a teda zvieratko je oveľa náchylnejšie na vznik infekčných ochorení a tiež ich priebeh býva mnohonásobne závažnejší.

Pokiaľ sa budeme o psíka dôkladne starať, odvďačí sa nám radosťou a bude naším plnohodnotným parťákom aj vo vyššom veku.

tailydo.sk

© 2024 TailyDo

Obchodné podmienky

Cookies