
Kliešte: aké ochorenia prenášajú, prevencia a postup, ako vybrať kliešťa
V tomto článku
Kliešte sú malé parazitické organizmy, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre zvieratá aj ľudí, pretože môžu byť nositeľmi nebezpečných ochorení. Preto je aj pri psíkoch dôležité venovať dostatočnú pozornosť prevencii a pravidelnej kontrole. Zíde sa tiež vedieť, ako efektívne a najmä bezpečne takého kliešťa vybrať.
Aké ochorenia hrozia?
Existuje mnoho druhov kliešťov, no pre psov sú najvýznamnejšie dva. Prvým je Ixodes ricinus (kliešť obyčajný), ktorý môže byť prenášateľom ľudskej meningoencefalitídy a lymskej boreliózy. Tým druhým je Rhipicephalus sanquineus (hnedý psí kliešť), ktorý je prenášateľom babeziózy.
Lymská borelióza
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi. Postihuje pohybovú a nervovú sústavu, kožu a srdce. Príznaky ochorenia sú rôznorodé a nie vždy typické. Medzi najčastejšie symptómy patrí:
- chutenstvo,
- zvýšená teplota,
- malátnosť,
- bolesť kĺbov a ich opuch.
Niektoré psy môžu byť prenášačom ochorenia, no neprejavia sa u nich žiadne príznaky. Ich krvou sa môžu infikovať zdravé kliešte, ktoré následne šíria ochorenie na ostatné zvieratá.
Čo sa týka liečby lymskej boreliózy, tak tá je v ranných štádiách úspešná. Výzvou však môže byť odhaliť samotné ochorenie včas, pretože príznaky nemusia byť jednoznačné. V neskorších štádiách hrozí výrazné poškodenie nervového a srdcovo-cievneho systému, kĺbov a kože. Niektoré psíky môžu aj napriek úspešnej liečbe zostať po celý život zdrojom infekcie.
Babezióza
Babezióza je ďalšie závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje apatiou, zvýšenou teplotou, nechutenstvom a tmavým močom. Pri babezióze je kľúčová rýchla diagnostika a následná liečba.
Zaujímavosťou je, že toto ochorenie sa u nás v minulosti vyskytovalo len minimálne, pretože ho prenáša iný a menej častý druh kliešťa. Vplyvom klimatických zmien v poslednom desaťročí sa však zvýšil jeho výskyt, a teda aj výskyt babeziózy – najmä v južných oblastiach Slovenska.
Dôležité informácie o kliešťoch Sezóna: najmä od jari do jesene, no v posledných rokoch dochádza k sporadickému výskytu kliešťov aj počas miernejších zimných mesiacov. Podmienky: kliešte potrebujú na prežitie vlhké prostredie. Lokality: okrem lesov sa vyskytujú aj v mestských parkoch či lesoparkoch.
Prevencia
Prevencia spomínaných ochorení je najjednoduchším a najúčinnejším riešením.
V súčasnosti existuje veľké množstvo prípravkov, ktoré dokážu spoľahlivo ochrániť psíka pred napadnutím kliešťami či inými ektoparazitmi. Dôležité je prípravky kupovať vždy u veterinára, pretože prírodné alebo lacnejšie alternatívy nemajú často dostatočnú účinnosť.
Aké formy ochrany môžete zvoliť?
- Žuvacie tablety s dlhodobým účinkom (napr. Bravecto): majú pohodlnú aplikáciu, keďže sú ochutené, a spoľahlivú ochranu bez akýchkoľvek obmedzení.
- Spot-on (pipety): obvyklý účinok je 4 – 6 týždňov, pri niektorých je nutné dodržiavať určité zásady (obmedziť kúpanie, neaplikovať na podráždenú či poranenú kožu...).
- Obojky: predstavujú pohodlnú a dlhotrvajúcu ochranu, pokiaľ sa používajú správne. Pre spoľahlivý účinok musí psík obojok nosiť bez prestávky.
- Repelenty: možno ich tiež kombinovať s inými formami ochrany. Účinok je však iba krátkodobý, a preto je nutné používať ich opakovane v situáciách, kedy hrozí vyššie riziko prisatia kliešťa.
- Kontrola psíka po každej prechádzke, návšteve lesa a prírody (v prípade, že nájdete kliešťa, čo najskôr ho odstráňte).
- Vakcína: v súčasnosti možno psíka zaočkovať proti lymskej borelióze. Proti ostatným ochoreniam zatiaľ vakcína neexistuje, preto je najlepšie zvoliť kombináciu vakcíny a niektorej z vyššie uvedených foriem ochrany, aby sme sa čo najspoľahlivejšie vyhli akejkoľvek nákaze.
Ako vybrať kliešťa?
- Ak nájdete psíkovi kliešťa, netreba utekať k veterinárovi. Vyberiete ho aj doma, stačí sa len držať týchto odporúčaní.
- Pripravte si potrebné nástroje (pinzetu a dezinfekciu, často sa predávajú v jednom balení) a nasaďte si rukavice.
- Vydezinfikujte postihnuté miesto a prípadne použite aj prípravok na kliešťa, ktorý ho zmrazí alebo usmrtí.
- Pinzetou chyťte kliešťa čo najbližšie pri rane.
- Následne pomalým a kolmým pohybom od psa vytiahnite kliešťa (nekrúťte ho).\
- Dôležité je robiť to opatrne, aby zostal celý.
- Po odstránení kliešťa skontrolujte ranu a opäť vydezinfikujte.
- Psíka a ranu kontrolujte ešte dva nasledujúce dni. Ak sa objavia neobvyklé príznaky, vyhľadajte veterinára.
Upozornenia: nikdy nechytajte kliešťa rukou, po vybratí ho nepučte, nepoužívajte mydlo ani olej a v prípade, že ostane hlavička pod kožou, neváhajte s návštevou veterinára.