Picture of the author

Novinky vo výžive pre mačky a psy: Zdravé stravovanie pre spokojných chlpatých priateľov

Tráviace problémy sú jedny z najčastejších, s ktorými sa počas života psíka stretneme. Za väčšinou týchto problémov však stojí sám majiteľ. Psíky všeobecne neznášajú dobre príliš prudké zmeny v strave a už vôbec nie kŕmenie ľudskou stravou. Poďme sa preto pozrieť na to, ako by malo vyzerať správne kŕmenie a aké ťažkosti sa vyskytujú najčastejšie. 

Maznáčikovia potvrdili, že patria do rodiny – výskum preukázal, že 88 percent majiteľov zvierat v Slovenskej republike považuje svojich maznáčikov za súčasť svojej najbližšej rodiny a fotografuje ich častejšie ako svojich partnerov.

Ideálna strava a frekvencia kŕmenia 

Dnes máme k dispozícii veľké množstvo komerčne vyrábaných diét vo forme granúl alebo konzerv, ktoré sú plnohodnotným krmivom a psíkovi pri tomto spôsobe kŕmenia obvykle nič nechýba.

Existuje množstvo názorov na ideálnu frekvenciu kŕmenia, zloženie stravy, obohacovanie stravy o ďalšie zložky a podobne.

U dospelých psov sa vo všeobecnosti parazitárne infekcie prejavujú:

  • hnačkami (často s prímesou krvi),
  • vracaním
  • chronickým chudnutím,
  • niekedy anémiou,
  • nekvalitnou srsťou.

Mladé zvieratá vyžadujú častejšie kŕmenie, dospelé psy 1 až 2-krát denne.  

Najčastejšie tráviace problémy u psa

Hnačka

Jedno z najčastejších ochorení, ktoré môže potrápiť vášho miláčika, je hnačka. Príčin hnačky je veľmi veľa – môže sa objaviť len ako samostatné ochorenie tráviaceho systému, alebo ako sprievodný príznak iného ochorenia (napr. ochorenie obličiek, pečene). 

Takéto hnačky často pri dodržaní jednoduchých zásad prejdú samé a nevyžadujú si návštevu veterinára. Základom domácej liečby je diéta, prípadne jednodňová hladovka, podávanie probiotík a prípravkov, ktoré stolicu zahustia. Pokiaľ ide o šteniatka, návštevu veterinára by sme nemali odkladať, šteniatka sa veľmi rýchlo môžu dehydratovať a môže sa ísť o závažné infekčné alebo parazitárne ochorenie.  

Ak hnačka u psíka pretrváva viac ako deň a je vysiľujúca alebo sa v stolici vyskytne krv či parazity, je nutné navštíviť veterinára a psíkovi nasadiť adekvátnu liečbu. Väčšinou ide o kombináciu diéty, antibiotík, probiotík a prípravkov na zahustenie stolice a vyväzovanie toxínov z čreva. 

img.png

O výskume

Výskum bol uskutočnený spoločnosťou Opinium Research v máji 2012. Výskumu sa zúčastnilo 6100 majiteľov domácich zvierat z 12 európskych krajín (Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Holandska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Spojeného kráľovstva Talianska).

tailydo.sk

© 2024 TailyDo

Obchodné podmienky

Cookies